Президент підписав Закон, яким покращується адміністрування та переглядаються ставки окремих податків і зборів

Дата: 26.12.2018 11:45
Кількість переглядів: 891

Фото без описуПрезидент України Петро Порошенко підписав Закон України №2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», прийнятий Верховною Радою України 23 листопада 2018 року. Закон містить зміни, що будуть впливати на дохідну частину органів місцевого самоврядування.

Законом встановлюється порядок набуття чинності нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів. Рішення про таку оцінку має бути оприлюднено до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому буде застосовуватиметься така оцінка.

Із запропонованими змінами нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, проводиться одночасно з наданням земельної ділянки в оренду і укладанням договору оренди.

Таким чином прийняття цієї норми спричинятиме відтермінування набуття прав на оренду земельних ділянок в часі щонайменше на півроку. Це призведе до втрат місцевих бюджетів від недоотримання плати за землю, погіршення інвестиційного клімату через подовження терміну набуття прав оренди на земельні ділянки (ст. 271.2 Податкового кодексу України, далі - ПКУ).

Також, Законом значно зменшується максимальний розмір ставки земельного податку для лісових земель в 50 разів (було за межами не більше 5% від нормативно грошової оцінки, а стало не більше 0,1%).

Примітка. Нормативна грошова оцінка земель під лісами не проведена, тому розмір податку встановлюється за спеціальною процедурою (ст. 277.1 ПКУ).

Законом законодавчо обмежується застосування коефіцієнтів інфляції (індексу споживчих цін) до бази оподаткування платою за землю – нормативної грошової оцінки земель. Прогнозовані втрати місцевих бюджетів у 2019 році складатимуть 2,0 млрд грн (пункт 9 підрозділу 6 розділу XX  ПКУ).

Позитивною стороною Закону є встановлення особливості оподаткування земель в межах населених пунктів, у випадках, коли нормативна грошова оцінка не проведена (ст. 277.1 ПКУ). Це забезпечить наповнення місцевих бюджетів у критичних ситуаціях, наприклад, у разі судового скасування нормативної грошової оцінки.

Додатковим надходженням Асоціація міст України вважає скасування пільги зі сплати плати за землю для земель під залізницями (ст. 274.4 ПКУ). Потенційні доходи місцевих бюджетів будуть складати в наступному році 1,2 млрд грн. Скасування таких пільг  було ініційовано за участі АМУ та проекту «ПУЛЬС».

Примітка. Необхідність скасування зазначених пільг була зазначена у Звернені Асоціації міст України, прийнятому на Дні Діалогу з владою 24-25 вересня 2018 року в м. Тернопіль. Пропозицію по скасуванню було внесено у порядку законодавчої ініціативи представником Голови АМУ у парламенті народним депутатом України О. Продан.

Також, позитивним є те, що контролюючі органи відповідно до Бюджетного кодексу України подаватимуть органам місцевого самоврядування звітність у розрізі джерел доходів:

  • про суми нарахованих та сплачених, суми податкового боргу та надмірно сплачених до місцевих бюджетів податків і зборів на відповідних територіях - щомісячно, не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним;

  • про суми списаного податкового боргу; розстрочені і відстрочені суми податкового боргу і грошових зобов’язань платників податків; суми наданих податкових пільг, включаючи втрати доходів бюджету від їх надання - щокварталу, не пізніше 25 днів після закінчення звітного кварталу.

Зазначена звітність по платниках надається контролюючим органом за запитом органу місцевого самоврядування. (ст. 12.3.3 ПКУ).

В 2019 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” (п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону 9260).

За інформації Асоціації міст України.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора