Перевірки бізнесу в 2019 році стануть більш прозорими та ризикоорієнтованими

Дата: 19.10.2018 13:52
Кількість переглядів: 522

Фото без описуІнспекційна система в Україні трансформується у напрямку ризикоорієнтованого підходу. Відтепер інспекційні органи мають фокусуватись на прозорій оцінці суб’єктів господарювання та запобіганні ризикам, а бізнес – знати, коли і чому до нього завітає інспектор.

Сьогодні вже запущено інтегрований портал inspections.gov.ua з низкою інструментів для прозорої та передбачуваної онлайн-взаємодії держава - бізнес. 26 інспекційних органів з 33 наразі вже долучилися до роботи на порталі та відкрили інформацію про свої перевірки. Станом на жовтень 2018 року в єдиній системі опубліковано майже 250 тис. планів та близько 48 тис. результатів вже проведених перевірок. Триває процес затвердження нових критеріїв ризику, що дасть змогу ефективніше планувати заходи контролю.

17 жовтня Офіс ефективного регулювання BRDO за підтримки ініціативи EU4BusinessFORBIZ презентував перші результати впровадження реформи та подальші кроки її реалізації під час Інспекційного форуму «#Перевірок.NET», що проходить у Києві в рамках Європейського тижня підприємництва.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, відкриваючи захід, наголосив, що метою Уряду є повноцінне впровадження з початку 2019 року ризикоорієнтованої моделі перевірки бізнесу.

На важливості побудови прозорої інспекційної системи для подальшого впровадження реформ в Україні наголосив Посол, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Хюґ Мінґареллі: «Спроможність державних інституцій, в тому числі прозора ефективна система контролю, є базовою складовою сприятливого бізнес-клімату. Бізнес розвивається тоді, коли діють зрозумілі передбачувані правила на ринку. Тоді він може краще планувати свою діяльність, досягати кращих результатів, виходити на міжнародні ринки і сприяти розвитку економіки країни загалом». 

Навесні Уряд затвердив нову методологію управління ризиками, завдання інспекцій – визначити перелік небезпек для кожної сфери контролю та розробити комбінацію критеріїв для виявлення ризиків і розумного планування перевірок. Найбільший прогрес у цьому поки що продемонстрували контролюючі органи в сфері пожежної та техногенної безпеки, охоронної діяльності та туризму.

«Ціллю нової системи має бути управління ризиками, а не бездумна фіксація порушень, що виявляються сьогодні у 99% перевірок. Ми створюємо інтегрований портал – BigData з усім масивом даних та можливістю їх якісного аналізу. Бізнес має володіти чіткою вичерпною інформацією про вимоги при перевірках та можливості зниження ризиків своєї діяльності. Це суттєво зменшить поле для зловживань та зробить роботу системи більш розумною та прогнозованою», -  переконаний Голова BRDO Олексій Гончарук.

Це дасть можливість рейтингувати суб’єкти та об’єкти господарювання за балом ризикованості в кожній сфері, аби зосередитися на попередженні небезпек для найбільш ризикових.

Ще одне важливе завдання нової інспекційної системи – орієнтованість на платника податків. З цією метою на Інспекційному порталі створюється «Кабінет управління ризиками» з низкою інструментів:

  • календарем запланованих перевірок;
  • історією проведених перевірок та їхніми результатами;
  • вичерпними чек-лістами – вимогами до підприємців, з можливістю самоконтролю по кожній потенційній небезпеці;
  • можливістю оцінити якість роботи інспектора, що стане основою для рейтингу інспекцій;
  • можливість вказати на обтяжливість конкретних вимог, що заважають працювати. Це стане основою для їх перегляду, щоб зменшити регуляторне навантаження на бізнес.

Участь у заході також взяли Голова Державної регуляторної служби Ксенія Ляпіна, перший заступник Міністра економічного розвитку та торгівлі України Максим Нефьодов, Голова Державної архітектурно-будівельної інспекції Олексій Кудрявцев, Голова Держспоживслужби Володимир Лапа, Голова Держслужби з питань праці Роман Чернега, в.о. Голови Державної фіскальної служби Олександр Власов, Виконавчий директор Спілки українських підприємців Катерина Глазкова, Виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев’янко, Віце-президент Американської торговельної палати Тетяна Прокопчук, численні представники бізнесу та громадськості.

Ознайомитися з інструментами Інспекційного порталу в тестовому режимі можна на www.inspections.gov.ua.

Повноцінно вони стануть доступними для використання з 1 січня 2019 року. Для цього інспекції до кінця поточного року мають затвердити форми актів перевірок нового зразка та оприлюднити інформацію про перевірки. У листопаді цього року Міністерство економічного розвитку та торгівлі України за підтримки Проекту USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS» розпочинає роботу над модернізацією Інспекційного порталу.

Довідково

Ініціаторами регуляторної реформи є Міністерство економічного розвитку і торгівлі та Державна регуляторна служба за сприяння BRDO. Підтримку процесу надає ЄС в рамках ініціативи EU4Business/ FORBIZ.

BRDO – провідний незалежний експертно-аналітичний центр з регуляторної політики в Україні.

За інформації Урядового порталу.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора