XV Український муніципальний форум в Одесі. Сьогодні – День діалогу з владою

Дата: 18.06.2019 16:38
Кількість переглядів: 604

Фото без описуВ Одесі проходить ХV Український муніципальний форум. Цей традиційний щорічний захід є майданчиком для дискусій та вироблення спільної позиції органів державної влади і Асоціації міст України щодо розвитку місцевого самоврядування, удосконалення законодавчої бази, подальшої децентралізації влади, посилення відкритого врядування, підтримки економічного розвитку громад та реалізації секторальних реформ.

Перший день Форуму - День діалогу з владою проводиться Асоціацією міст України в рамках проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС).

На Форумі зібралося майже 500 учасників: голови громад-членів АМУ, представники Парламенту, Уряду та профільних міністерств, експертного середовища, закордонні партнери Асоціації міст України.

Серед гостей Дня діалогу з владою – Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман,  Генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Андреас Кіфер, народний депутат України, представник Голови АМУ у Верховній Раді України Оксана Продан.

Відкрив захід Голова АМУ, Київський міський голова Віталій Кличко. Він побажав учасникам плідної співпраці та вдалого діалогу.

Одеський міський голова Геннадій Труханов звернувся до учасників з вітальним словом: «Вітаємо вас у сонячному місті Одеса. Це місто – чудовий вибір для проведення такого важливого заходу. Бажаю вам плідної роботи. Статус мера міста – це велика відповідальність, за нас голосували люди, які вкадали душу, бажання та надію на краще життя. Ми – перші, хто стикаються з проблемами громадян, долаємо виклики. Коли вирішуються проблеми, дуже важливо знати, що ми, як Асоціація міст України є представниками великої профспілки, які можуть вирішувати проблеми місцевого самоврядування».

Представник Голови АМУ у Верховній Раді України Оксана Продан зачитала Вітальне слово від Голови Верховної Ради України Андрія Парубія: «АМУ – постійний, надійний партнер Парламенту у здійсненні реформ. Саме ви, місцеві лідери, наближаєте нашу країну до європейських стандартів», - відзначено у привітанні Голови Парламенту.

Голова АМУ Віталій Кличко виступив перед учасниками: «Сьогодні Асоціація міст України – найвпливовіша в Україні недержавна організація, що захищає інтереси місцевого самоврядування.  АМУ об’єднує 779 міських, селищних та сільських рад. Серед них – 341 об’єднана територіальна громада. В муніципалітетах, що є членами АМУ, проживає майже 80 відсотків населення нашої країни. Не зважаючи на політичні вподобання – всі ми об’єднанні ідеєю місцевого самоврядування як основи державності. Асоціація була і залишається аполітичною організацією, що захищає інтереси абсолютно всіх громад в Україні».

В. Кличко відзначив, що традиційно в рамках муніципального форуму проводиться «День діалогу» за сприяння постійного партнера АМУ - Агентства США з міжнародного розвитку. «Щиро вдячний нашим американським партнерам за багаторічну та системну підтримку місцевого самоврядування в Україні», - сказав мер Києва.

«Сьогоднішній захід - особливий. Його тема - «Реформа місцевого самоврядування застигла у стрибку над прірвою»! Така ситуація та можливі сценарії розвитку подій хвилюють нас усіх. Наближаються вибори 2020 року. А не виключено, що місцеві вибори будуть позачерговими. Тому головне питання: Коли буде завершена реформа? На якій територіальній основі будуть сформовані нові громади? І найголовніше: чи буде місцеве самоврядування фінансово спроможним надавати якісні публічні послуги громадянам?! Адже саме це є метою реформи!», - сказав Голова АМУ.

В.Кличко підкреслив, що без підтримки  Асоціації міст України реформи у сфері самоврядування не будуть відбуватися. Багато голів громад йдуть на парламентські вибори – це одночасно і виклик, і нові можливості: «Ми готові співпрацювати з новим парламентом. Наше головне завдання: представляти і захищати інтереси всіх наших громад –  і великих міст, і найменших сіл. Ми це робимо і будемо робити далі!».

«Разом з тим, є питання, які потребують термінового вирішення. Готуючись до «Дня Діалогу» Асоціація міст зібрала проблемні питання громад. Цього року члени АМУ надіслали їх 164. До цього списку ми додали проблеми, що не були вирішені центральною владою за результатами «Дня Діалогу» у вересні минулого року в Тернополі. АМУ заздалегідь направила їх до відповідних міністерств для опрацювання», - сказав Віталій Кличко.

До учасників Форуму звернувся Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман: «Сьогодні відчуваю себе мером усієї України. Я прийшов на посаду віце-прем’єр-міністра у 2014 році для реформи децентралізації влади. В той момент нам нав’язували ідею федералізації країни – її розколу і зникнення. Але ми – сотні і тисячі місцевих лідерів – почали реальні зміни у самій системі місцевого самоврядування, – сказав Володимир Гройсман. – До реформи, до 2013 року, бюджети громад були касами з видачі зарплат. Бюджети розвитку тоді дорівнювали нинішнім бюджетам розвитку Харкова і Дніпра. Ми змінили цю систему. Але чи всі ми усвідомлюємо, що ми ще не пройшли точки неповернення? Я бачу реальні загрози децентралізації. І ми не маємо права відмахуватися від проблем. Ми маємо завершити реформу і зробити її ефективною. Реформу треба захистити, нову систему управління треба захистити» (читати більше).

У рамках роботи Дня діалогу Прем’єр-міністр взяв участь у церемонії передачі земельних ділянок у комунальну власність від Держгеокадастру 8 ОТГ у Миколаївській, Херсонській, Чернігівській, Одеській областях. Громадам передали майже 16 тис. га. Загалом по Україні сьогодні буде передано 108 ОТГ земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 142 тис.га.

Робота Дня Діалогу з владою продовжилася на двох панельних дискусіях:

  • Реформа місцевого самоврядування: очікування громад
  • Реформа місцевого самоврядування: секторальні реформи

Модерував обидві дискусії Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

Під час першої панельної дискусії учасники обговорили очікування громад від реформи місцевого самоврядування.

Участь у дискусії взяли:

  • Голова Київського регіонального відділення АМУ, Бучанський міський голова Анатолій Федорук: "Відмічаємо, що 2018 рік – це рік зупинки законодавчих змін в реформі місцевого самоврядування, а 2019 рік цю тенденцію підтверджує. Верховна Рада так і не спромоглася прийняти зміни до Конституції щодо децентралізації. Чи буде це пріоритетом для нового парламенту – не відомо. Важливим чинником успішності реформи є посадові особи місцевого самоврядування. Самоврядування повинно самостійно формувати свої управлінські структури та формувати належну зарплату. Вже багато років відповідні законопроекти не можуть отримати остаточного схвалення спочатку Президента, а зараз парламенту. Потребує прийняття закон про адміністративно-територіальний устрій з врахуванням принципу повсюдності місцевого самоврядування". Також А.Федорук відзначив, що за два останні роки єдиним успіхом був закон, розроблений Асоціацією міст, про приєднання територіальних громад до міст обласного значення. За рік дії цього закону 30 міст приєднали до себе понад 70 сусідніх територіальних громад.
  • Заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода: «На нашому сільному шляху є труднощі, але головне – є і результати, які необхідно закріпити. Потрібно до чергових місцевих виборів сформувати мережу спроможних громад та робити усе можливо, щоб реформа стала незворотною».
  • Генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Андреас Кіфер передав учасникам вітання від Голови Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи, керівника Шведської асоціації місцевих та регіональних влад Андерса Кнапе. «Щорічний форум Асоціації міст України – чудова нагода для обміну думками та обговорення проблем і шляхів їх вирішення між органами місцевого самоврядування та центральною владою. Такий політичний діалог є надзвичайно корисним, але він водночас має супроводжуватися структурним діалогом – через Правління АМУ та опитування громад органи місцевого самоврядування мають формувати та доносити свою позицію до Уряду». А.Кіфер наголосив на необхідності ухвалення змін до Конституції щодо децентралізації для того, щоб забезпечити продовження реформи. Також Генеральний секретар відзначив, що Конгрес місцевих та регіональних влад буде проводити моніторингову місію, щоб оцінити як громади дотримуються принципів Європейської хартії місцевого самоврядування та розробити рекомендації для покращення процесу імплементації цього надважливого документу.
  • Голова Рахункової палати України Валерій Пацкан зауважив, що Рахункова палата кожного місяця аналізує бюджетний процес цифрами і виявляє ті проблеми, які заважають громадам ефективно використовувати державні кошти. «На жаль, місцеві громади більшою мірою залежать від держаного бюджету. Органи місцевого самоврядування повинні мати можливість проводити тендери і отримувати кошти, самостійно і незалежно вирішувати, на що витрачати бюджет громади. Крім того, важливим є запровадження електронного бюджетування. Це дозволить більш ефективно витрачати бюджетні кошти і спрямовувати їх на вирішення найбільш проблемних питань, а також допоможе знизити корупцію», - зазначив В.Пацкан.
  • Народний депутат України, представник Голови АМУ у Верховній Раді України Оксана Продан відзначила, що необхідно піднімати важливі питання місцевого самоврядування – це питання про муніципальну варту, про приватизацію та передачу земель органам місцевого самоврядування, а також питання відносин громад з центральною владою, це дуже важливі аспекти, окрім тих, про які сьогодні вже йшла мова. «Я знаю як важко громадам, але потрібно усвідомити, що потрібно співпрацювати з центральною владою. Саме правильна комунікація та налагоджене співробітництво є запорукою успіху, адже тільки спільними зусиллями можна створити спроможне місцеве самоврядування», - сказала О.Продан.

У ході другої панельної дискусії ключова увага була зосереджена на особливостях впровадження секторальної реформи у громадах.

На початку засідання Віце-прем'єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко вийшов у скайп-конференцію. Він привітав учасників і побажав плідної співпраці на шляху продовження децентралізаційної реформи. «У цей непростий час всім головам громад необхідно об’єднатися і попрацювати з метою впровадження напрацьованих змін щодо кінцевого формування перспективних планів, складання маршрутів і т.д.»,  - зазначив Г.Зубко.

Участь у дискусії взяли:

  • Голова Комітету АМУ з питань бюджетної політики, Тернопільський міський голова Сергій Надал: «Сьогодні громади відчувають зменшення державного фінансового ресурсу: згадаємо про пільги в податковому кодексі зі сплати земельного податку для залізниці і гірничодобувних підприємств; скасування з 2020 року акцизу на пальне; зменшення обсягу додаткової дотації на освіту та охорону здоров’я; заборона розміщувати вільні кошти на депозитах; звільнення від пайової участі низки об’єктів сільськогосподарської призначення, харчової промисловості. Цю «хворобу росту» зможуть вирішити тільки спільні правила гри, а також відповідальність керівників громад та урядовців, що дозволить нормально жити і громадам, і країні в цілому».

  • Перший заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей зазначив, що реформування освіти відбувається за підтримки Міністерства освіти України, але реалізують її саме органи місцевого самоврядування.  Він зауважив, що спільне завдання влади – забезпечити якісною освітою кожну дитину. Кошти, які держава передає на місця, мають йти на вирішення питань інклюзії, модернізації освіти, створення новітнього освітнього середовища.

  • Заступник Міністра фінансів України Юрій Джигир

  • Заступник Міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк

  • Генеральний директор Директорату сім’ї та соціальної підтримки населення Міністерства соціальної політики України Віталій Музиченко

  • Заступник Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Олександр Краснолуцький

За інформацією Асоціації міст України



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора