A A A K K K
для людей із порушенням зору
Яготинська міська рада
Київська область, Бориспільський район

Алгоритм дій у разі ДТП

Дата: 07.08.2020 08:32
Кількість переглядів: 566

Незалежно від того наскільки майстерно водій керує транспортним засобом, ризик потрапляння в дорожньо-транспорту пригоду все ж таки існує. А тому кожний водій повинен розуміти як йому діяти у разі настання такої непередбачуваної події.

Згідно пункту 2.10. Правил дорожнього руху у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний:

 • негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди;
 • увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки відповідно до вимог пункту 9.10 цих Правил;
 • не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди;

Зверніть увагу! Навіть тоді, коли Вам здається, що предмети, уламки транспортних засобів, бампери чи скло, розташовані на проїжджій частині, заважають проїзду і ускладнюють дорожню ситуацію, не переміщуйте їх. Тому що напрям цих предметів, якісь подряпини, що вони залишили на проїжджій частині можуть допомогти встановити обставини аварії і в подальшому як підтвердити, до прикладу, Вашу невинуватість, і стати пом’якшуючим доказом у випадку встановлення Вашої вини судом.

 • вжити можливих заходів для надання домедичної допомоги потерпілим, викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, а в разі відсутності можливості вжити зазначених заходів звернутися по допомогу до присутніх і відправити потерпілих до закладу охорони здоров’я;

Важливо! Якщо ж свідків ДТП немає або до медзакладу вони відвезти не можуть, тоді є інший варіант, передбачений законодавством. Ви, як учасник аварії, доставляєте постраждалих до лікарні самостійно. При цьому, необхідно попередньо зафіксувати розташування слідів пригоди, а також положення транспортного засобу після його зупинки; у лікувальному закладі повідомити своє прізвище та номерний знак транспортного засобу (з пред'явленням посвідчення водія або іншого документа, який посвідчує особу, реєстраційного документа на транспортний засіб) і повернутися на місце пригоди;

 • повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття поліцейських;

До уваги! Так само варто обмінятися інформацією з іншим учасником дорожньо-транспортної пригоди, якщо такий є (виписати назву його страхової компанії, дані страхового полісу, номер транспортного засобу та контактні телефони).

 • вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородження їх та організувати об'їзд місця пригоди;
 • до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).

Якщо внаслідок дорожньо-транспортної пригоди немає потерпілих та не завдано матеріальної шкоди третім особам, а транспортні засоби можуть безпечно рухатися, водії (за наявності взаємної згоди в оцінці обставин скоєного) можуть прибути до найближчого поста або до органу Національної поліції для оформлення відповідних матеріалів, попередньо склавши схему пригоди та поставивши підписи під нею.

Особливості оформлення протоколу про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

У разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб.

Згідно Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі до протоколу додаються:

 • схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський;
 • пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності);
 • показання технічних приладів (у разі їх наявності);
 • показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності);
 • інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.

У випадках, коли внаслідок ДТП її учасникам заподіяно тілесних ушкоджень, викликається слідчо-оперативна група для проведення слідчих дій на місці пригоди відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України.

На місці ДТП за вимогою учасників ДТП їм надається можливість зробити фотографію схеми ДТП. У випадку відсутності технічної можливості копія схеми ДТП та фотографії з місця ДТП надаються за письмовою заявою в підрозділі поліції у разі, якщо матеріали не було надіслано за належністю.

На схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об’єкти:

 • ділянка дороги, на якій сталась ДТП;
 • сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив’язка об’єктів та слідів;
 • транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів;
 • сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям;
 • інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об’єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту;
 • координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів;
 • ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами;
 • ширина тротуарів, узбіччя;
 • розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття;
 • розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття;
 • розташування дорожньої розмітки;
 • розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху;
 • розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду.

В обов’язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об’єктів, зображених на схемі.

Важливо! На зворотному боці схеми місця ДТП зазначаються:

 • марка (модель) пошкодженого транспортного засобу;
 • номерний знак транспортного засобу;
 • власник (співвласник) транспортного засобу;
 • серія та номер полісу обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та назва страхової організації, яка його видала, а у разі його відсутності - посвідчення відповідної категорії осіб, для яких наявність полісу не є обов’язковою;
 • перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу, які сталися внаслідок ДТП;
 • вид пригоди;
 • кількість учасників ДТП;
 • порушення пункту Правил дорожнього руху;
 • результати огляду на стан сп’яніння (у випадку його проведення);
 • тип транспортного засобу.

Зазначена інформація підтверджується підписами водіїв транспортних засобів.

У випадках, коли для прийняття об’єктивного рішення виникає необхідність для отримання додаткових даних, поліцейський, який оформлює матеріали ДТП, протягом доби передає оформлені матеріали ДТП для подальшого розгляду уповноваженій особі підрозділу поліції, на території обслуговування якого сталася пригода.

При цьому, уповноважена особа підрозділу поліції під час розгляду матеріалів ДТП повинна в найкоротший строк, але не більше одного місяця з дати вчинення ДТП, встановити всі обставини її скоєння, вжити інших заходів щодо об’єктивного визначення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, скласти відносно такої особи протокол про адміністративне правопорушення та в п’ятиденний строк надіслати його до відповідного суду.

Якщо при ДТП один з його учасників зник з місця пригоди, поліцейський оформляє схему місця ДТП, відбирає пояснення в потерпілого, свідків (у разі їх наявності), встановлює наявність засобів зовнішнього відео-, фотоспостереження та невідкладно повідомляє уповноважену особу підрозділу поліції, відповідальну за розшук осіб, що зникли з місця ДТП. Остання зобов’язана вжити всіх можливих заходів для встановлення винуватців ДТП та обставин її вчинення в найкоротший строк, але не більше двох місяців.

Розшук осіб, що зникли з місця ДТП, здійснюється шляхом використання баз (банків) даних, що входять до єдиної інформаційної системи МВС, відкритих джерел інформації, надсилання запитів про отримання необхідних фото- та/або відеофіксацій відповідної пригоди, виклику осіб для прибуття до підрозділу або відвідування їх за місцем проживання (перебування), роботи.

При встановленні транспортного засобу, який зник з місця пригоди, проводяться його огляд на предмет наявності характерних пошкоджень, інших обставин ДТП та фотофіксація.

У випадку встановлення факту проживання власника транспортного засобу на території, яку обслуговує інший підрозділ поліції, матеріали надсилаються за територіальністю.

Відповідальність за адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху

У випадках, коли в наслідок ДТП не було заподіяно середньої тяжкості чи тяжких тілесних ушкоджень або смерті особи (тобто відсутні наслідки, необхідні для притягнення до кримінальної відповідальності), настає адміністративна відповідальність, яка передбачена статтею 124 Кодексу про адміністративні правопорушення України.

Згідно цієї статті порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна тягне за собою накладення штрафу в розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від 6 місяців до 1 року.

Важливо! Особа, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, звільняється від адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, за умови, що учасники дорожньо-транспортної пригоди скористалися правом спільно скласти повідомлення про цю пригоду відповідно до Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".

Кримінальна відповідальність за ДТП передбачена статтею 286 Кримінального кодексу України. Згідно з останньою злочином є порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами, лише у випадку, якщо такі дії спричинили:

 • середньої тяжкості тілесне ушкодження потерпілому;
 • тяжке тілесне ушкодження потерпілому;
 • смерть потерпілого або кількох потерпілих.

Так, якщо порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, то винна особа карається штрафом від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до 2 років, або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років, з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до 3 років або без такого.

Ті самі діяння, якщо вони спричинили смерть потерпілого або заподіяли тяжке тілесне ушкодження караються позбавленням волі на строк від 3 до 8 років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до 3 років або без такого.

Якщо такі діяння спричинили загибель кількох осіб, вони караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до 3 років.

Звертаємо увагу! Законодавством України не передбачено окремих складів правопорушень чи злочинів, які б стосувалися скоєння ДТП у стані сп’яніння.

Однак, статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортним засобом особою в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, і вона не пов’язана з ДТП.

Тобто, це означає, що неважливо було ДТП чи не було – для настання відповідальності за цією статтею достатньо самого факту керування у статі сп’яніння.

У випадку кримінального провадження за фактом ДТП, вчинення такого злочину у стані алкогольного сп'яніння або у стані, викликаному вживанням наркотичних чи інших одурманюючих засобів, є обставиною, яка обтяжує покарання. Таким чином, цей факт враховується не на користь обвинуваченого під час призначення йому покарання.

Отже, скоєння ДТП у стані сп’яніння має тягнути за собою притягнення до відповідальності як за керування у стані сп’яніння, так і окремо за вчинення дорожньо-транспортної пригоди.

Корисні поради

Якщо неприємна подія таки сталася і Ви потрапили у ДТП, то пам’ятайте, що згодом Вам може допомогти вчинення наступних дій.

Сфотографуйте пошкодження автомобілів, що потрапили у ДТП. При цьому, із різних ракурсів зафіксуйте розташування дорожніх знаків і автомобілів після зіткнення, розмітку, стан дорожнього покриву.

Окрім того, намагайтеся визначити, чи не встановлено поруч із місцем ДТП камер відеоспостереження, в об'єктиви яких міг потрапити такий інцидент.

Також уважно вивчіть протокол, схему ДТП і надані пояснення. Декілька разів перечитайте пояснення перед їх підписанням. Виявивши неточності або невідповідності, обов’язково вкажіть на це інспекторові поліції.

Більшість водіїв переконалися у користі відеореєстраторів. Окрім придбання в автомобіль відеореєстратора, купіть книжку ПДР або завантажте їх на свій гаджет. Не завадить мати під рукою телефон адвоката, який зможе надати екстрену правову допомогу у разі ДТП.

Звертайте увагу на порушення, які доволі часто можуть бути допущені при складанні схеми ДТП: не зазначено напрямку руху транспортних засобів; не відображено дорожньої розмітки; не позначено гальмівного шляху автомобілів; неправильно відображено розміри проїзної частини та інше, а також при оформленні протоколу: неправильне зазначення дати і часу адміністративного правопорушення. Дату плутають рідко, а от час – доволі часто, тому в суді доводиться відновлювати хід подій ДТП, використовуючи інші дані; помилкове зазначення даних свідків ДТП, відсутність їхніх підписів або взагалі відсутність даних про свідків; неточності у зазначенні вулиці, де сталася ДТП; зазначення загальних пунктів ПДР, які нібито порушив учасник ДТП; неточне визначення пошкоджень автомобілей, тощо.

За інформацією "Яготинського бюро правової допомоги"


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень