Про приватизацію. Що таке приватизація

Дата: 11.05.2021 17:03
Кількість переглядів: 383

Фото без описуПриватизація – платне відчуження майна, що перебуває у державній власності, на користь фізичних або юридичних осіб.

Всі об’єкти приватизації діляться на об’єкти малої та великої приватизації. До об’єктів малої приватизації належать не тільки державні підприємства та пакети акцій, але і об’єкти незавершеного будівництва та соціально-культурного призначення, окреме рухоме та нерухоме майно, вартість яких не вище 250 млн грн. Такі об’єкти продаються виключно через аукціони ProZorro.Продажі, що побудовані на принципах повної прозорості – весь процес продажу відбувається публічно і відкрито для повного уникнення корупції. Для підприємців це гарна можливість купити щось цікаве для розвитку свого бізнесу та своєї громади.

Якщо вартість вища 250 млн грн. – це об’єкти великої приватизації, продаж яких здійснюється із залученням радників, що готують об’єкт на приватизацію та шукають потенційних інвесторів для проведення аукціону. Зазвичай радниками стають великі консалтингові, аудиторські та інвестиційні компанії. 

Ініціювати включення об’єктів до переліку приватизації можуть і потенційні покупці – подавши заяву про включення об’єкту державної власності до переліку, що підлягають приватизації.

Фото без опису

Який стан державних підприємств

В Україні наразі є 3733 державних підприємства. З них тільки 2300 ще функціонують, але їхні показники діяльності часто незадовільні. Понад 1200 необхідно вже визнати банкрутами та ліквідувати. Із загальної кількості близько тисячі були у переліку об’єктів, заборонених до приватизації.

Для порівняння: у світі кількість державних підприємств налічує одиниці: США – 3, Австралія – 5, Данія – 11, Фінляндія – 40, Угорщина – 371.

Фото без опису

Яка головна мета приватизації

  • Боротьба з корупцією, що є розповсюдженим явищем на державних підприємствах та при управлінні державним майном.
  •  Залучення прямих інвестицій та інвесторів, як з Україні, так і з інших країн.
  •  Залучення додаткових надходжень до бюджету як від продажу, так і, у подальшому, від податкових надходжень від бізнесу.
  • Покращення показників роботи підприємств або якості користування майном через пошук ефективного власника.
  • Модернізація виробництва або перепрофілювання об’єктів та створення нових робочих місць.

Фото без опису

Що не будуть приватизувати

  • Підприємства, що забезпечують безпеку держави.
  • Підприємства, що є природними монополіями.
  • Підприємства, що мають важливе значення для суспільства або чиї послуги/товари не можуть виконуватися приватним бізнесом.

Головні нормативні акти, що регулюють приватизацію в Україні:

Детальніше Фонд державного майна України


« повернутися до розділу «Регіональні новини»

Код для вставки на сайт