До уваги батьків: в Україну повернулася небезпечна гра, яка спонукає дітей до самогубства
У Києві 16 вересня 2022 року 10-річний Микита став жертвою так званих груп смерті, які ще звуться "Синій кит". Невідомі через соціальну мережу давали хлопцеві завдання, які він мав виконати, після чого підштовхнули його до спроби суїциду. Останнім із них було зістрибнути з 6-го поверху, що, судячи з публікації, дитина й зробила. У результаті 10-річний Микита вижив, проте потрапив до реанімації. Жінка запевнила, що стежила за спілкуванням своєї дитини в Інтернеті, проте після інциденту кіберполіція виявила у нього другий секретний обліковий запис.
Що змушує дітей зводити рахунки із життям? Одна з причин - маніпуляції в Інтернеті, адже суїцид – це процес. Він не відбувається неочікувано: все було нормально і тут раптом дитина вбиває себе. До самогубства дитину підводять поступово - за допомогою певних стратегій, зокрема, суїцидальних ігр в інтернеті. У соціальних мережах створюються спеціальні закриті групи, в яких реєструються учасники - "сині кити". Чому "синій кит"? Це єдина тварина, яка вчиняє акт самогубства, викидаючись на берег. Після цього з підлітком зв'язується "куратор". Учаснику належить виконати різні завдання.
Які стратегії використовують, аби підштовхнути дитину до самогубства?
Сприяти ізоляції дитини. Наприклад, переконати дитину, що вона нікому не потрібна і її ніхто не розуміє, окрім учасників і кураторів суїцидальної гри. Діти, які страждають від тимчасових проблем із батьками та однолітками, особливо вразливі до цієї стратегії.
Пропонувати обрати та знищити цінну для дитини річ. Так куратори гри руйнують емоційні прив’язанності, позбавляючи дитину тих маленьких задоволень, із яких складається щоденне відчуття радості життя.
Пропонувати спочатку нанести собі незначне, а потім усе більше та більше тілесне ушкодження. Це призводить до згасання інстинкту самозбереження дитини.
Погрожувати нанести шкоду близьким, якщо дитина захоче вийти з гри.
До самогубства можуть підштовхнути й життєві події, але суїцид рідко спричиняється виключно однією подією. Частіше це результат накопиченого негативного досвіду.
Як зрозуміти, що дитина на шляху до скоєння самогубства?
Варто звернути увагу на такі сигнали:
дитина значно менше або значно більше їсть, спить;
дитина ігнорує свої потреби (перестає дотримуватися гігієни, слідкувати за своїм виглядом);
безпека дітей в Інтернеті (техніка безпеки: контент);
дитина почувається безнадійно, покинуто, відсторонено від своїх близьких;
дитина роздарює свої особисті речі;
дитина наносить собі ушкодження (накшталт через навмисні порізи або биття об стіну, пошкодження різного роду у формі кита, метелика, видряпані букви та слова, різні подряпини, опіки (припікання) та іншого роду пошкодження);
дитина висловлює суїцидальні думки усно або письмово, через статуси у соцмережах;
дитина шукає інформацію про скоєння самогубства.
Рекомендації батькам щодо профілактики потрапляння дітей у небезпечні інтернет-спільноти.
1. Не панікуйте!
2. Станьте для дитини другом.
3. Звертайте увагу, коли прокидається дитина, чи спить вона в ранні години.
4. Як дитина їсть (з апетитом, без апетиту).
5. Приділяйте більшу увагу психологічному стану дитини (запитуйте: "Як твої справи?", "Ти чимось засмучений(на)?", "Що приємного сталося сьогодні?").
6. Цікавтеся життям дитини: "Що тобі подобається?", "Розкажи про своїх друзів", "Яку ти любиш музику? Я хочу послухати її з тобою" тощо.
7. Стежте за шкірними покривами дитини, відмічаючи наявність пошкоджень. У разі їх виявлення з’ясовуйте обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертайте на пошкодження у формі кита, метелика, видряпані букви та слова, подряпини, опіки (припікання) та іншого роду пошкодження.
8. Намагайтеся заповнити вільний час дитини спортивними або культурними секціями, домашніми справами, сімейними розвагами, відволікти дитину від Інтернету.
9. Перевіряйте облікові записи (акаунти) дитини в соціальних мережах та групи, до яких входить акаунт.
10. Беріть участь у спілкуванні у приватних чатах, де спілкується ваша дитина.
11. Звертайте увагу на коло спілкування дитини в реальному житті: хто її друзі, чим вони займаються тощо.
12. Обов’язково цікавтеся, які фото- та відеофайли є в ґаджетах дитини.
13. Встановіть функцію «батьківський контроль» на всіх ґаджетах дитини і на вході в мережу Інтернет.
До кого звертатися?
При виявленні таких груп або факту вступу дитини в одну з таких груп просимо негайно інформувати:
Кіберполіцію (https://www.cybercrime.gov.ua – цілодобово);
Національну поліцію (102);
Адміністрацію навчального закладу;
Звертатись за телефонами Національної дитячої "гарячої лінії" –
0 800 500 225 та 116 111 (безкоштовно).
Навіть, якщо ви впевнені, що у вашій родині все добре, зайва пильність не завадить. Подібні ігри - той випадок, коли вторгнення в приватне життя дитини виправдане. Бережіть своїх дітей!
За інформацією Служби у справах дітей та сім’ї Яготинської міської ради.