Пошук

Чи може орган місцевого самоврядування отримувати безоплатно товари чи послуги?

Дата: 24.01.2022 10:47
Кількість переглядів: 116

За загальним правилом орган місцевого самоврядування не може одержувати від фізичних чи юридичних осіб гроші або безкоштовне майно, нематеріальні активи, майнові переваги, пільги чи послуги.  Ця заборона передбачена вимогою статті 54 Закону України «Про запобігання корупції».  Згідно вказаної статті Закону державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування забороняється одержувати від фізичних, юридичних осіб безоплатно грошові кошти або інше майно, нематеріальні активи, майнові переваги, пільги чи послуги, крім випадків, передбачених законами або чинними міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України. Незаконне одержання від фізичних, юридичних осіб безоплатно грошових коштів або іншого майна, нематеріальних активів, майнових переваг, пільг чи послуг за наявності підстав тягне за собою відповідальність відповідних посадових осіб державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування.

       Але є випадки, коли отримання майна, пільг чи послуг органами влади все ж дозволені законом. Наприклад, це може бути благодійна чи міжнародна технічна допомога.

      Органи влади можуть приймати благодійну допомогу лише якщо будуть наявні такі критерії:

  • орган, який хоче отримати благодійну допомогу, належить до сфери, якій дозволено отримувати таку допомогу: освіта, охорона здоров’я, соціальний захист, опіка та піклування та інші сфери, визначені в Законі України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»;
  • людина або організація, яка хоче надати допомогу, відповідає вимогам Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації»;
  • людина або організація, яка хоче надати благодійну допомогу, не отримуватиме від органу будь-яку послугу. 

      Важливо: благодійну допомогу також не можна використовувати для забезпечення діяльності органу. Наприклад, оплати праці чи послуг,  зокрема: транспортних, оренди приміщень, оплати судових витрат, ремонту тощо.

      Окрім того, органи місцевого самоврядування можуть отримувати міжнародну технічну допомогу, якщо  дотримані наступні умови та процедури:

  • проект (програму) міжнародної технічної допомоги зареєстровано в Секретаріаті Кабінету Міністрів України;
  • конкретний орган має бути зазначений як бенефіціар або реципієнт у реєстраційній картці проекту (програми).

     За порушення статті 54 Закону України «Про запобігання корупції» юридичну відповідальність несе керівництво органу. НАЗК може внести керівнику відповідного органу  припис, щоб усунути порушення, провести службове розслідування та притягнути винних осіб до відповідальності.

     Докладніше про те, у яких ще випадках можливе безоплатне отримання товарів, робіт та послуг органом місцевого самоврядування та особливості отримання такої допомоги можна ознайомитися в роз’ясненні НАЗК: https://bit.ly/3Ab9ZJK

 

Уповноважена  особа з питань запобігання

 та виявлення корупції


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора