За букет первоцвітів — ШТРАФ!
Напередодні весняного потепління в Україні щороку зростає попит на ранньоквітучі рослини – первоцвіти. Чинним законодавством передбачена відповідальність за знищення червонокнижних рослин.
На сьогоднішній день до Червоної книги України занесені всі види сон-трави, тюльпан дібровний, шафран сітчастий, первоцвіт дрібний, проліска сибірська, горицвіт весняний та інші. Ці квіти в жодному разі не можна рвати, нищити та продавати.
З метою запобігання знищенню червонокнижних квітів і рослин, екоінспектори спільно з правоохоронцями та Державною лісовою охороною розпочинають щорічну природоохоронну операцію "Первоцвіт-2023".
Первоцвіти є великою спокусою для торгівців, які, знаходячи місця, де ростуть ці провісники весни, нещадно зривають їх "під корінь", не даючи можливості зав'язати насіння і гублячи популяцію рослин. А попит тільки заохочує продавців до нових актів вандалізму.
За сезон з лютого по травень браконьєри задля торгівлі знищують велику кількість ранньоквітучих рослин, занесених до Червоної книги України. Це — підсніжник білосніжний, білоцвіт весняний, шафран Гейфеля, рябчик шаховий тощо. Найчастіше первоцвіти продають перед святами — 14 лютого (день Святого Валентина) та 7-8 березня (Міжнародний жіночий день).
Відповідно чинного законодавства, штраф такі дії загрожує не лише тим, хто їх продає, але й тим, хто купує чи розповсюджує.
ШТРАФИ ЗА ПЕРВОЦВІТИ (ст. 88-1 КУпАП):
від 510 до 1700 грн – за незаконне придбання, збут та розповсюдження об’єктів рослинного світу;
від 1700 грн до 3655 грн – за рослини, зібрані на заповідних територіях, або занесених до Червоної книги (з конфіскацією рослин).
Крім того, за кожну зірвану рослину з Червоної книги України передбачена відповідна компенсація. Наприклад:
черемша (цибуля ведмежа) – 62 гривні за 1 екземпляр;
шафрани (крокуси), проліски – від 49 до 62 гривень за 1 екземпляр (в залежності від виду);
сон трава – від 37 до 62 гривень (в залежності від виду).