Які ознаки стресу ви помічаєте в себе
Кожна людина може переживати стрес, особливо в умовах війни. Але його симптоми часто залишаються непоміченими.
Реакцій на стрес є безліч, як на рівні тіла, так і на рівні поведінки, емоцій та мислення. І вони можуть з’являтися в кожного з нас у будь-який момент.
Усі ці чинники призводять до того, що ми можемо припинити докладати зусиль, аби змінити ситуацію, вважаючи, що краще вже не буде і цьому не зарадити.
Із наведених нижче ознак стресу якісь обов’язково проявлялися і в нас. Зокрема:
- складнощі в концентрації уваги;
- легко роздратуватися;
- складно спокійно всидіти на місці;
- труднощі зі сном;
- відчуття смутку чи провини;
- тривожність;
- плач;
- відчуття сильної втоми;
- порушення апетиту;
- постійне або часте міркування про погані події в минулому чи страхи про майбутнє.
Більшість із нас зазнає впливу стресогенних факторів, але реакції на них можуть бути різні. І це нормально. Зазвичай ми самотужки намагаємося справитися зі стресом. Силимося не думати про те, що нас турбує, уникаємо людей, місць чи ситуацій, самоізолюємося, вживаємо алкоголь або заборонені речовини, без причини розпочинаємо сварки, навіть кричимо, критикуємо чи звинувачуємо себе…
Довідник «Базові навички турботи про себе та інших», створений у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як» за ініціативою першої леді Олени Зеленської, буде корисним для людей, які зазнають впливу стресу, тобто для всіх нас. Його мета – допомогти знайти більш дієві способи впоратися зі стресом та допомогти іншим долати складні життєві ситуації.
Більше інформації про те, що таке стрес і як його подолати, читайте тут.
Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як»