До уваги суб’єктів господарювання, підприємців та громадян! Заборонено куріння в громадських місцях, рекламу та продаж тютюнових виробів, електронних сигарет і рідин до них!
В Україні з 11 липня 2023 року набувають чинності норми Закону № 1978-IХ від 16 грудня 2021 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну».
Цим законом вносяться зміни до законів «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та «Про рекламу», спрямовані на зменшення привабливості тютюнових виробів, захисту від впливу вторинного тютюнового диму, викидів від електронних сигарет та аерозолю тютюнових виробів для нагрівання у публічних приміщеннях.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» встановлюються вимоги для виробництва і реалізації тютюновій продукції, електронних сигарет, бездимних виробів щодо:
- вмісту шкідливих речовин;
- оформлення упаковки, зокрема медичних попереджень споживачів;
- обмеження реалізації (продажу) та вживання;
- рекламування.
Також визначається відповідальність за порушення встановлених норм. Документом, зокрема, передбачено:
- заборона реклами та стимулювання продажу тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин до них;
- встановлення штрафу за їхню реалізацію особам, які не досягли 18 років, у розмірі 1020 грн., а в разі повторного протягом року порушення – 10200 грн.;
- збільшення площі медичних попереджень на упаковках сигарет;
- заборонення продажу ароматизованих сигарет;
- куріння з використанням пристроїв для нагріву забороняється в усіх громадських місцях та приміщеннях за аналогією з курінням звичайних цигарок.
Тож відсьогодні, 11 липня 2023 року набувають чинності зміни до законодавства, які забороняють рекламу електронних пристроїв для куріння та продаж е-сигарет і рідин до них з ароматичними та смаковими добавками. Зокрема, зміни передбачають заборону продажу тютюнових виробів з ароматичними добавками (це енергетичні добавки, вітаміни, кофеїн, таурин; добавки, які роблять викиди диму кольоровими), які могли вводити споживачів в оману щодо наслідків вживання тютюну. Також забороняється продаж сигарет та тютюну для самокруток (зокрема, фільтр, папір, капсула яких містить тютюн або нікотин, або смако-ароматичні добавки). Щодо е-сигарет – забороняється продаж рідин з нікотином чи без, які містять смако-ароматичні добавки (зокрема, зі смаком фруктів, ментолу чи кофеїну).
Також зазначимо, що куріння електронних пристроїв для нагрівання тютюну стає заборонено на рівні із сигаретами, кальянами та е-сигаретами у визначених Законом громадських місцях:
1) у ліфтах і таксофонах;
2) у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;
3) у приміщеннях та на території навчальних закладів;
4) у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;
5) у приміщеннях закладів ресторанного господарства;
6) у приміщеннях об’єктів культурного призначення;
7) у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування;
8) у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;
9) у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;
10) у приміщеннях гуртожитків;
11) на дитячих майданчиках;
12) у місцях загального користування житлових будинків;
13) у підземних переходах;
14) у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, у тому числі в таксі;
15) на вокзалах та станціях;
16) на зупинках громадського транспорту тощо.
Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено Законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, передбачає накладення штрафу від 51 грн. до 170 грн. У разі повторного протягом року порушення штраф становить від 170 грн. до 340 грн. згідно зі ст. 175-1 КУпАП.
Сподіваємось, що українці, які курять, поважають своїх близьких і цінують їхнє право на бездимне середовище, тож будуть дотримуватися норм бездимного законодавства.
Крім цього, під заборону також підпадає реклама тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин до них. Реклама будь-яких товарів або послуг не повинна містити зображення тютюнових виробів, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння або процесу їх куріння, використання.
Заборона включає рекламу як у точках продажу, так і в інтернеті. Також передбачена заборона реклами такої продукції на телебаченні чи як спонсорства на публічних заходах. Забороняється безоплатна роздача та обмін таких виробів, адже такі дії мають на меті покращення впізнаваності брендів. Не можна буде продавати електронні пристрої для куріння у наборах з іншими товарами. Реклама під час розважальних заходів, на транспорті, в інтернеті тепер також поза законом.
Порушення вимог Закону каратиметься штрафом у розмірі - 30 000 грн. за кожен факт реклами на окремому рекламному носії або кожний окремий захід з метою стимулювання продажу. У разі повторного порушення протягом року - штраф сягатиме 50 000 грн. Щодо продажу ароматизованих сигарет або рідин до е-сигарет зі смаками, то через рік штраф за це становитиме - 20 000 грн. Контролюватиме дотримання заборони реклами та правил маркування тютюнових виробів Держпродспоживслужба.
Крім цього зауважимо, що постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2023 року № 261 «Про внесення змін до критеріїв, за якими оцінується ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» внесено зміни до критеріїв, а також дотримання суб’єктами господарювання норм і правил під час виробництва та реалізації тютюнових виробів. Ця постанова набирає чинності з 11 липня 2023 року.
Критерії, за якими оцінується ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населенення та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 183.
Нагадуємо, що з квітня 2023 року відновлено контроль за дотриманням антитютюнового законодавства. Підставами для проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері антитютюнового законодавства є:
- самостійне звернення суб’єкта господарювання;
- доручення прем’єр-міністру України;
- звернення фізичної особи.
Повідомити про порушення можна через сервіс моніторингу антитютюнового законодавства Центру громадського здоров'я або на порталі звернень Держпродпотребслужби. Контроль за дотриманням заборони куріння у приміщеннях кафе, барів і ресторанів здійснює Держспоживслужба.
Звертаємо увагу суб’єктів господарювання та підприємців, яких зазначено в Законі в переліку місць, де заборонено куріння тютюнових та нікотинових виробів, ви повинні забезпечити дотримання законодавства, а саме:
проінформувати персонал про нові правила;
розмістити графічний знак і текст «Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!»;
забрати всі попільнички та контейнери для тютюнових виробів для електричного нагрівання з закладу/приміщення;
переобладнати спеціально відведені місця для куріння, наприклад на квітник чи спортивну зону (крім, аеропортів);
забрати напис, який дозволяє споживати ТВЕНи в приміщенні з вхідних дверей та стін закладу;
інформувати відвідувачів про заборону куріння тютюнових виробів, електронних сигарет та пристроїв для нагрівання тютюну, а в разі порушення та відмови в припиненні — викликати поліцію.
Нагадуємо, що за порушення суб’єкти господарювання та підприємці несуть відповідальність за розміщення попільничок (для закладів ресторанного господарства), кальяну чи куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згорання, кальянів у заборонених місцях передбачено штраф:
для суб’єктів господарювання (крім закладів ресторанного господарства) - у розмірі 1000 грн., а в разі повторного протягом року порушення – 10 000грн.;
для закладів ресторанного господарства – 3 000 грн., а в разі повторного протягом року порушення – 15 000 грн.
Такі нововведення покликані захистити здоров’я дітей, уберегти їх від початку куріння та зменшити поширеність куріння серед молоді. Насамперед потрібно пам’ятати, що норми бездимного законодавства спрямовані на захист здоров’я українців — як некурців, так і курців. Здорове майбутнє, відбудова та розвиток України можливі, якщо її жителі будуть піклуватися про своє та здоров’я людей поруч. Дотримання громадянами законів є фундаментом для України як правової держави й надалі працювати задля здоров’я та добробуту українців.
Турбота про здоровʼя - ваш вклад у перемогу України.
Інформує сектор торгівлі, підтримки підприємництва
та реклами апарату Яготинської міської ради