Як підтримати дитину в навчальному сезоні

Дата: 10.09.2023 13:00

Фото без описуСором, відчуття провини, самотності, неспроможності – це можливі наслідки тривалого стресу. Початок навчального року може посилювати ці стани, і зараз діти особливо потребують нашої підтримки.

Насамперед необхідно створити для дітей простір безпеки та близькості поруч із дорослими. Турбуватися про їхню самооцінку, емоційний стан і бути готовими повсякчас підтримати.

Додайте впевненості в собі.

Дитина має чути й відчувати, що вона здатна вчитися, щось контролювати та створювати в сучасному хаотичному світі. Для цього:

• створіть у родині атмосферу взаємоповаги та безпеки;
  • привчіть сприймати помилки не як вирок, а як досвід;
  • давайте практичні знання (зараз особливо потрібні кейсові уроки та знання, закріплені в діях).

Діти часто живуть у режимі очікування невдач. Їм потрібен досвід перемог і підтримка, тож:

• давайте дрібні або навіть уже знайомі завдання, які можуть принести швидкий результат;
  • святкуйте перемоги дитини.

Розчарування на початку навчального року може призвести до того, що в дитини забракне сил та віри в себе.

Відсутність контролю ситуації підживлює тривожність і розгубленість. Аби запобігти цьому:

• обговорюйте плани родини разом;
  • якщо насуваються зміни, попереджайте про них заздалегідь, пояснюйте причини.

Раптові зміни та відсутність інформації можуть ускладнювати переналаштування та процес адаптації.

Підтримуйте.

Висловлюйте розуміння – навчатися зараз дійсно складно, і дітям важливо знати, що їх розуміють.

Не намагайтеся стимулювати дітей соромом і почуттям провини – це позбавляє їх сил і стає ще одним травматичним фактором.

Це нормально, якщо на початку шкільного сезону:

• дитина не може пригадати, що вчила минулого року;
  • дитина швидко втомлюється;
  • настрій дитини різко змінюється.

Робіть паузи, пропонуйте різні завдання та активності, висловлюйте розуміння та підтримку.

Пам’ятайте: дітям, особливо зараз, важливо не просто чути слова підтримки, а відчувати її. Знати, що в них є свій час, свій темп роботи та засвоєння матеріалу, а також близькі люди, які завжди підтримають і зрозуміють.

За порадами психологині Світлани Ройз.

Більше інформації про підтримку близьких у стресових ситуаціях та багато корисного щодо ментального здоров’я дізнавайтеся тут.

Комунікаційна кампанія Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді Оленою Зеленською, реалізується завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація Пакт. Зміст матеріалів кампанії є винятковою відповідальністю ГО «Безбар’єрність» i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США. Сприяння у виготовленні та поширенні інформаційно-просвітницьких матеріалів надали Міжнародна організація з міграції (IOM Ukraine), рекламний холдинг Megapolis, благодійний фонд BGV.

Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?»