До уваги суб’єктів господарювання та підприємців Яготинської громади! Безбар’єрність – вільний доступ до якісного надання послуг та обслуговування. Бізнес без бар’єрів!
Безбар’єрність – це філософія суспільства без обмежень. Суспільство без бар’єрів – це здатність приймати один одного такими, які ми є. Це про внутрішню готовність створити середовище, у якому буде комфортно всім.
Відповідно до нормативно-правових актів: указу Президента України «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні» від 03.12.2020 № 533/2020, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про освіту щодо організації інклюзивного навчання», Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення на 2009-2015 роки «Безбар’єрна Україна» від 29.07.2009 № 784, розпоряджень Кабінету Міністрів України «Про затвердження складу міжвідомчої робочої групи з питань розроблення проекту Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні» від 03.02.2021 № 134-р, «Про затвердження плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року» від 25.04.2023 № 372-р, «Про внесення змін до плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року» від 02.04.2024 № 297-р, розпорядження Київської обласної військової адміністрації «Про затвердження Плану заходів з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Київській області на 2023-2024 роки» від 01.05.2023 № 328, рішення Яготинської міської ради «Про затвердження Програми створення безбар’єрного простору в Яготинській міській територіальній громаді на 2024-2026 роки» від 13.06.2024 № 5319-67-VIII, Яготинською міською радою затверджено Програму створення безбар’єрного простору в Яготинській міській територіальній громаді на 2024-2026 роки, яка спрямована на формування комплексного підходу до створення безбар’єрного середовища в громаді, побудованого на принципах гендерної рівності, доступності, рівних можливостей, підвищення добробуту кожної людини.
Безбар’єрність сьогодні є одним із пріоритетних напрямків у відбудові країни. Війна змінює нашу країну щодня. Через активні бойові дії постійно збільшується кількість людей з інвалідністю. Серед них громадяни, які пересуваються на кріслах колісних, мають порушення слуху, зору тощо. Це активізує запит на безбар’єрність міської інфраструктури, нові освітні ініціативи, надання вільного доступу до послуг та обслуговування, комфортного відпочинку та дозвілля в цьому напрямку. Різноманітні потреби громадян (як базові, такі як транспорт, медицина, громадське харчування, банки та юридичні установи, сфера послуг та торгівля, так і освіта, культура, спорт і дозвілля) щодня виявляються важкодоступними чи навіть недоступними.
Відповідно до Плану заходів з виконання Програми створення безбар’єрного простору в Яготинській міській територіальній громаді на 2024-2026 роки, органи місцевого самоврядування, установи, організації, підприємства, заклади медицини, освіти, торгівлі та сфери надання послуг повинні вжити заходи щодо пристосування громадських будівель, приміщень, підходів та під’їздів для використання маломобільними групами населення та покращення обслуговування осіб з інвалідністю. Першочергово необхідно провести облаштування пандусів або підйомників, сходів із відповідними поручнями, маркування дверей, встановлення тактильних табличок та нанесення тактильної плитки для осіб із порушенням зору, оснащених місць для паркування транспорту інвалідів тощо. Також для забезпечення безбар’єрного пересування маломобільних груп у всіх населених пунктах необхідна реконструкція або капітальний ремонт об’єктів благоустрою, автомобільних доріг та пішохідних зон. А саме: нанесення горизонтальних та вертикальних направляючих на шляху руху, озвучення пішохідних переходів, облаштування паркових зон і входів до житлових будинків, пристосування автомобільних та пішохідних доріг із пониженнями для заїзду на тротуари, тощо. Метою запропонованих змін є створення необхідних умов, що надають можливість особам з інвалідністю та іншим маломобільним групам населення реалізувати своє право вести самостійний спосіб життя, поліпшення ситуації із забезпечення їх доступу до приміщень установ, закладів, організацій, аптек, банків, торгових закладів та сфери надання послуг, тощо.
Враховуючи вищезазначене, звертаємося до керівників установ, організацій, закладів, суб’єктів господарювання та підприємців Яготинської громади, з відповідальністю віднестися до вирішення питання безбар’єрності та вжити заходи щодо створення необхідних умов для вільного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп до приміщень ваших установ, організацій та закладів торгівлі і сфери надання послуг на території нашої громади, відповідно до прийнятих нових вимог Державних будівельних норм (ДБН), правил і стандартів. Згідно з новими ДБН, усі громадські та житлові будівлі, приміщення у них, а також громадський простір мають бути доступними для маломобільних груп населення та іншими особами. Крім сходів мають обов’язково проєктуватися пандуси, ліфти-платформи, вертикальні підйомники та інші спеціальні пристрої.
Окрім цього, з метою забезпечення доступності для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення в Яготинській громаді до об’єктів соціальної і інженерно-транспортної інфраструктури та відповідно до вимог ДБН, просимо суб’єктів господарювання та підприємців провести відповідні роботи:
- облаштувати майданчики для паркування транспортних засобів, якими керуються люди з інвалідністю;
- встановити пандуси або підйомники, кнопки виклику персоналу, сходи з відповідними поручнями, маркування дверей, встановлення тактильних табличок та нанесення тактильної плитки для осіб із порушеннями зору, тощо для забезпечення доступності до установ, закладів торгівлі та сфери надання послуг;
- облаштувати понижені тротуари на пішохідних переходах;
- облаштувати підвищення перед тротуарами, підняття підходів та виїздів з прилеглих територій до рівня тротуару, тощо.
Доступність для маломобільних груп населення (люди літнього віку, особи з тимчасовими погіршеннями здоров’я через травму чи хворобу, вагітні жінки, діти до 7 років, люди з нестандартними розмірами тіла, інваліди та інші) має забезпечуватися:
1. Фізичною можливістю і зручністю потрапляння та пересування об’єктом, прилеглою територією, отримання послуг.
2. Фізичною безпекою при потраплянні на об’єкт та пересуванні в ньому, прилеглою територією, отриманні послуг.
3. Можливістю вільного отримання інформації про об’єкт та послуги, що надаються.
4. Можливістю вільної навігації (орієнтування) в об’єкті та на прилеглій території.
Безбар’єрність – це не тільки про людей з інвалідністю, це набагато ширше поняття, яке містить різні аспекти. І в усіх цих процесах держава має створити відповідні умови, які б забезпечили не тільки вільний доступ до закладів та послуг, але й робочі місця.
Сьогодні для бізнесу та роботодавців в Україні безбар’єрність є важливим елементом з кількох причин:
- по перше – це про виживання бізнесу через наслідки повномасштабної агресії;
- по друге – це про створення доступного середовища для всіх стейкхолдерів бізнесу (будь-яка людина, яка якось зацікавлена в діяльності компанії, фірми), включаючи співробітників, клієнтів, партнерів і громади в цілому;
- по третє – це про внесок у розвиток України.
Нині безбар’єрність стає не лише принципом діяльності бізнесу, а й частиною його ідентичності. Компанії, фірми, які дотримуються цього принципу у своїй роботі, демонструють свою зрілість, людиноорієнтованість, здатність адаптуватися до різноманітності потреб і вимог ринку.
Безбар’єрність у бізнесі – це рух до відсутності бар’єрів для літніх людей, людей з інвалідністю, батьків дітей віком до 7-ми років, молоді без досвіду роботи, що виникають при:
- пошуку співробітників та прийняті їх на роботу;
- адаптації та навчання співробітників на робочому місці та у колективі;
- розробці продуктів та послуг для ваших клієнтів;
- проєктуванні просторів для взаємодії з клієнтами.
Це також ефективні комунікації:
- з постачальниками про необхідність впровадження цінностей безбар’єрності.
- з клієнтами, співробітниками та широкою громадськістю про реалізовані безбар’єрні заходи.
Окрім цього, звертаємо увагу суб’єктів господарювання та підприємців Яготинської громади, що на порталі Дія.Бізнес. запущений проєкт «Бізнес без бар’єрів», де підприємці вперше можуть отримати систематизовану інформацію про те, як впроваджувати принципи безбар’єрності.
Проєкт «Бізнес без бар’єрів» - унікальний та інноваційний. Вперше малий і середній бізнес отримає систематизовану та зручну у використанні інформацію про методи впровадження безбар’єрності та інклюзії. Крім того, інклюзія – це реалізація європейських цінностей. Це також перший цикл інформаційних матеріалів. В окремому розділі на порталі Дія.Бізнес. розміщені рекомендації, успішні кейси і поради експертів із впровадження принципів безбар’єрності.
У 2022 році на порталі з’явилася нова сторінка — «Бізнес без бар’єрів» у воєнний час». Це надихає, бо українські бізнеси, як маленькі, так і великі, працюють для наближення миру й подолання наслідків війни, що зараз є найбільшими бар’єрами для кожного українця. «Бізнес без бар'єрів» допомагає підприємцям відстежувати та розуміти ринкові тренди, пояснює значущість безбар’єрності для бізнес-процесів та надихає на подальшу роботу.
Тож, якщо ви хочете дізнатися більше про безбар’єрність у бізнесі, чому це важливо, чим можна бути зараз корисним, переходьте за посиланням:
https://business.diia.gov.ua/business-without-barriers .
Бізнес без бар’єрів: створюймо разом рівні можливості для всіх українців.
Інформує сектор торгівлі, підтримки підприємництва
та реклами апарату Яготинської міської ради