Погруддя Петра Степановича Непорожнього
вул., Незалежності, м. Яготин,
Яготинська ТГ
Бориспільського району, 07700
Про місце
Погруддя встановлене 9 липня 2002 року.
Петро Непорожній – великий вчений, талановитий державний та громадський діяч, визначна постать енергетичної галузі ХХ сторіччя.
Народився 13 липня 1910 на хуторі Тужилів у багатодітній родині, в якій було 9 синів і дочок. Після закінчення місцевої школи навчався в місті Переяславі у школі ФЗУ – це школа фабрично-заводського учнівства типу сучасних ПТУ.
Отримавши вищу освіту інженера-гідротехніка, вдосконалював фах в проєктних організаціях, відновлював зруйновані в роки ІІ-ої світової війни гідроелектростанції та будував нові.
Під його безпосереднім керівництвом в Україні швидкими темпами споруджувалися каскади гідроелектростанцій. Вперше в світовій практиці було здійснено пуск капсульних гідрогенераторів на Київській ГЕС і проведена реконструкція зі збільшенням потужності Дніпрогес – на той час флагмана гідроенергетики України. Також інтенсивно велося будівництво електромереж, створювалися лінії електропередачі на високу і надвисоку напругу, що згодом були об’єднані в Єдину енергетичну систему (ЄЕС) - потужну, надійну та економічну.
Одним з найвагомішим його внесків стало будівництво основної конструкції Каховської ГЕС, розпочате у 1952 році. Станція від 2000 року носить ім’я Непорожнього - це досить рідкісне явище в світовій енергетиці. Для її зведення й обслуговування електростанції створили місто Нова Каховка.
За роки діяльності Петра Непорожнього споруджено найбільші теплові електростанції потужністю до 3,6 млн кВт, оснащених турбогенераторами, що не мали аналогів у світі. Серед них – Ладижинська, Слов’янська, Придніпровська, Криворізька, Вуглегірська та інші. Під керівництвом Петра Непорожнього була успішно здійснена програма будівництва атомних електростанцій в Україні, таких як Рівненська та Запорізька.
Російська федерація з її фашистською ідеологією в перший день повномасштабної збройної агресії проти України 24 лютого 2022 року захопила Каховську ГЕС (як і Нову Каховку), а 6 червня 2023 року замінувала і підірвала її, спричинив загибель та горе людей, будинки яких знесла потужна хвиля, а також колосальні збитки нашій економіці та екології.
22 березня 2024 року російські окупанти під час одного з наймасовіших ракетних ударів по об'єктам критичної інфраструктури і енергетики України вчергове обстріляли Дніпровську ГЕС, сильно пошкодивши її дамбу, рух автодорожнім переїздом греблі був повністю обмежений. Дніпро ГЕС у Запоріжжі складається з двох станцій, обидві наразі не працюють. ГЕС-2 у критичному стані, ГЕС-1 теж не працює. Необхідно повністю відновлювати машинний зал і електричне обладнання станції.
Загарбники захопили Запорізьку АЕС та Вуглегірську ТЕС, обстрілюють і руйнують Ладижинську, Криворізьку та Придніпровську, через постійні обстріли зупинено Слов'янську ТЄС - нищать плоди праці українського енергетика, можна сказати – його душу, бо Непорожній протягом 70 років трудової діяльності жив за гаслом «Серце моє – енергетика».
Петро Непорожній був доктором технічних наук, автором 30 фундаментальних праць у галузі енергетики та гідроенергетичного будівництва.
Він став ініціатором святкування Дня енергетика. Саме в цей день енергетичним службам доводиться працювати в посиленому режимі, оскільки 22 грудня є найкоротшим днем в році, а ніч - найдовшою. Проте, у дні війни енергетики посилено працюють протягом всього року.
П. Непорожній багато добрих справ зробив для рідного краю: електрифікація та газифікація Яготинського району,будівництво прекрасного будинку культури у Кулябівці та багато іншого.
« повернутися до розділу «Туристичні цінності нашої громади»