До уваги суб’єктів господарювання, підприємців та жителів Яготинської громади! Посилення охорони рослин занесених до Червоної книги України!

Дата: 01.05.2025 16:26
Кількість переглядів: 1099

Фото без описуНа виконання листа Державної екологічної інспекції Столичного округу від 11.02.2025 № 3/1/6/2-27/438 про посилення заходів державного нагляду (контролю) щодо збереження раньоквітучих об’єктів рослинного світу, доручення Державної екологічної інспекції України від 10.02.2025 № 193, відповідно до вимог Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про рослинний світ», «Про Червону книгу України», «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи листа Бориспільської районної військової адміністрації від 01.05.2025 № 48/07-46/1981та з метою посилення охорони рослин занесених до Червоної книги України в межах наданих повноважень, Яготинська міська рада повідомляє.

З настанням весняно-літнього періоду особливо актуальним є питання збереження ранньоквітучих об’єктів рослинного світу, в тому числі занесених до Червоної книги України. Щороку, у весняний період, триває масова торгівля ранньоквітучими видами рослин, зокрема й тими, що є рідкісними і перебувають під загрозою зникнення. Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж пошкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки. Масовий збір первоцвітів знижує чисельність їх популяцій.

Охорона рослинного світу передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження просторової, видової, популяційної та ценотичної різноманітності і цілісності об'єктів рослинного світу, охорону умов їх місцезростання, збереження від знищення, пошкодження, захист від пожеж, шкідників і хвороб, а також невиснажливе використання.

Охорона ранньоквітучих об'єктів рослинного світу, зокрема тих, що занесені до Червоної книги України та інших природоохоронних списків, є дуже важливою задачею для збереження біорізноманіття нашої країни. Ці рослини є унікальними та надзвичайно цінними елементами нашої природи, тому їх захист від знищення та заборона торгівлі є надзвичайно важливим завданням. Більшість ранньоквітучих рослин, які занесені до Червоної книги України та інших природоохоронних списків, є рідкісними та зникають з природного середовища. Їх знищення може спричинити зменшення біорізноманіття та порушити природну рівновагу.

Охорона ранньоквітучих рослин здійснюється шляхом запровадження заходів природоохоронного режиму для територій, де знаходяться ці види, та забороною їх вирубки, знищення та збирання. Також важливим є заборона торгівлі цими рослинами, що допомагає зменшити тиск на природні популяції та забезпечити їх збереження. З метою збереження цих видів рослин, уряд України прийняв ряд законодавчих актів, які передбачають заборону на їх вирубування, знищення, збирання та продаж. Наприклад, Закон України "Про рослинний світ" передбачає, що рослини, які занесені до Червоної книги, є об'єктом державного захисту і підлягають особливому режиму охорони.

Продаж первоцвітів (як і купівля) несе в собі порушення законів України «Про Червону книгу України» та «Про рослинний світ».

1. Торгівля рослинами занесеними до Червоної книги заборонена та карається відповідно статті 88-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення і тягне за собою накладення штрафу від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу чи без такої.

2. Також згідно вищевказаної статті цього ж кодексу ті самі дії, вчинені щодо об’єктів тваринного або рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, тягнуть за собою накладення штрафу від 100 до 215 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об’єктів тваринного або рослинного світу.

3. Згідно статті 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення вимог щодо охорони видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України), а також статті 159 і 160 (порушення правил торгівлі на ринках і торгівля з рук у невстановлених місцях) теж передбачають штрафи. Крім того, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2012 року №1030, зі змінами і доповненнями, за кожну зірвану рослину з Червоної книги України передбачена відповідна компенсація за її знищення.

4. Також відповідно до абзацу 5 пункту 41 «Правил торгівлі на ринках», заборонена торгівля рослинами, занесеними до Червоної книги України, дикорослими рослинами, у тому числі лікарськими, та частиною 4 статті 9 Закону України «Про рослинний світ», торгівлю лікарськими і декоративними видами рослин та їх частинами (конвалія звичайна), зібраних в порядку загального користування, заборонено.

При виявленні порушень природоохоронного законодавства, просимо негайно інформувати правоохоронні органи та Державну екологічну інспекцію  Столичного округу Державної екологічної інспекції України.

Таким чином, враховуючи вищенаведене та з метою недопущення порушення вимог природоохоронного законодавства в частині незаконного збору і заготівлі, торгівлі рідкісними та зникаючими ранньоквітучими рослинами і первоцвітами, закликаємо всіх виявити екологічну свідомість та не зривати, не купувати і не продавати  ранньоквітучі об’єкти рослинного світу.

Бережіть первоцвіти – це безцінний дар природи!

 

 

Інформує сектор торгівлі, підтримки підприємництва

та реклами апарату Яготинської міської ради


« повернутися до розділу «Новини громади»

Код для вставки на сайт